|  Uçak & Otel  | Feribot  

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login

      |  Uçak & Otel  | Feribot  

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login

Bağlarda Uyanış: Metin Gültepe ile Trakya Bağları’nda bir gün

11

Üzümün Yolculuğu : Kuzey Trakya

Tarihçe

Trakyada bağcılık, en büyük Trak krallığı olan MÖ 5. Yy- MS 1. Yy arasında varolmuş Odrisya Krallığı döneminde başladığı bilinmektedir. Bağcılık için çok özel bir terruar olan Kuzey Trakya Bölgesi, Kanuni Sultan Süleyman zamanında 1. François ile başlayan iyi ilişkiler neticesinde Fransa’ya üzüm ve şarap ihrac eder bir bölge de olmuştur. Antik çağlardan Balkan savaşına kadar kalitesi ile ünlü bir terruar olan Kırklareli’nde, Balkan Savaşı ve ardından gelen 1. Dünya Savaşı’nın yarattığı karışıklık, ekonomik ve politik istikrarsızlık, nüfus göçü nedenleri ile 20. Yüzyıl başında bağlar sahipsiz ve bakımsız kalmış ve üretim durmuştur. Bu bölgedeki bağlar son 10 sene içinde cesur girişimciler tarafından canlandırılmaya başlanmış ve mükemmel sonuçlar alınmıştır.

Program

Güzergah

Özel aracımızla Pazar sabahı 08:30 Kadıköy, 08:45 Gayrettepe Metrobus istasyon durağı, 09:00 Bakırköy Ömür Restoran önünden hareketle, Lüleburgaz istikametine doğru yola çıkacağız. Bu program eğitim amaçlı düzenlenmekte, ve üzüm ve bağ kültürü hakkında sizi W-101 eğitimi ile önemli bir seviyeye taşıyacaktır. Ardından terruarı yürüyerek gezeceğiz ve tadım yapacağız.

Metin Gültepe ile W-101 Eğitimi

Sommelier Metin Gültepe Arcadia bağlarında

Bağların uyanışına şahit olup üzümün soframıza gelişinin serüvenini öğrenirken, giriş niteliğinde temel bilgiler, üzüm türleri, tadım aşamaları, servis, saklama koşulları ve yemek uyumu anlatılacaktır. W 101 teorik eğitiminin ardından bağ gezisi sırasında üzüm türlerini yakından inceleyecek ve yemekte ise tadım yapılacaktır.    

Terruar Gezisi

Istanbul’a 2 saatlik (160 km) mesafede bulunan Trakya Terruarlarının ilk aşamasında Sommelier Metin Gültepe’nin sunacağı W-101 Eğitimi ile başlayacak. Ardından bağları , gezip, üzümün tüm yaşam öyküsünü öğreneceğiz.

Öğle Yemeği

Öğle Yemeğimizi Bakucha Vineyard Hotel‘in gastronomik restorantında alacağız.

TADIM

Cabernet Franc

Cabernet Franc, mavi-siyah, küçük ve ince kabuklu tanelere sahip Fransız üzümüdür. Fransa Bordeaux’da St. Emillion bölgesindeki gibi Trakya’da da şaraba denge katmak için Cabernet Sauvignon ve Merlot’yla harmanlanır.

Cabarnet Franc

Aroma profili erik, ahududu gibi meyvemsi, menekşe gibi çiçeksi, kuşkonmaz ve kesik dolmalık biber aromalarını içerir. Trakya teruarının killi yapısı sayesinde de daha meyvemsi, çilek ve otsu aromalara sahiptir.

Sauvignon Gris

Türkiye’de sadece Arcadia bağlarında görebileceğiniz Fransız üzümü Sauvignon Gris, adını siyah üzümlerle beyaz üzümler arasındaki grimsi renginden alır.


Sauvignon Gri

Elma ve armut gibi beyaz meyve aromalı üzüm, Trakya teruarı karakteri dolayısıyla Fransa’ya göre mineral oranı daha fazla olup keskin asiditeli ve canlı bir üzümdür.

Merlot

Merlot siyah bir üzüm çeşididir ve anavatanı Fransa Bordeaux’dur. Merlot erken olgunlaşan bir üzüm çeşidi olması ve soğuk iklimlerde de olgunlaşabildiği için günümüzde memleketi Bordeux haricinde dünya genelinde de yaygın bir şekilde ekilmektedir.

Merlot

Böğürtlen, siyah erik ve kiraz en sık kullanılan meyve tanımlayıcıları arasında olup Trakya da yetişen Merlot üzümlerinde yoğun kırmızı erik ve meyan kökü aramoları ön plandadır.

Sauvignon Blanc

Sauvignon blanc, Fransa’nın Bordeaux bölgesinden gelen yeşil derili bir üzüm çeşididir. 


Sauvignon Blanc

Aroma profilinde yeşil meyve, mürver çiçeği, dolmalık yeşil biber ve kuşkonmaz aromalara sahiptir. Sauvignon Blanc, bitkisel aromalar geliştirmek için Trakya gibi soğuk bir iklime ihtiyaç duyar, yine de ılıman bir iklimde de üretilebilir. Trakya gibi soğuk iklim bölgelerinde üzümlerde mineralimsi lezzetler ortaya çıkar. Trakya Sauvignon Blanc da narenciye, yeşil limon ve kesik çimen kokuları ön plandadır. 

ISTANBUL’A DÖNÜŞ

Öğleden sonra Bakucha Vineyard Hotel’de kitap okuyarak, sohbet ederek veya kırsal patikalarda yürüyüş yaparak zaman geçiriyoruz. Ardından öğleden sonra saat 18:00-18:30 gibi Istanbul’a doğru yola çıkıyoruz.

Popüler Turlar

Endülüs Turu

Girit

Symi

Floransa

Madrid

En Son Yazılar

11
Cáceres’in Işığı, Büyüleyici Orta Çağ Şehri
05/01/2022
11
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) Gezi Rehberi
14/06/2021
11
Eskapas, 27. World Travel Awards adayı
01/10/2020
11
Sea Kayaking Etkinlikleri
15/12/2019
11
Sinop Mantar Avı Yürüyüşü
05/12/2019
error: Alert: Content is protected !!