|  Uçak & Otel  | Feribot  

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login

      |  Uçak & Otel  | Feribot  

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login

Baltık Yemekleri Keşfi: Litvanya, Estonya ve Letonya

11

Üç ülkenin üç başkentini gezerken aynı zamanda köyler, bira fabrikaları, yiyecek pazarları ve yerel ürünlerin harmanlandığı yerleri keşfedeceksiniz. En güzeli bazı öğle yemeklerini yerel halkın evinde tadarken diğer yandan yeni dostluklar kazanacaksınız. Çünkü yemek yapmak insanla ilgilidir. Yemek, belki de herkesi bir araya getirme gücüne sahip tek evrensel şeydir. Hangi kültürde olursa olsun, dünyanın her yerinde, insanlar yemek yemek için bir araya gelirler…

Baltık Üçlemesi

Vilnius Old Town (Eski Şehir)

Kuzey Avrupa’da yaşayan en büyük Orta Çağ kentlerinden biridir. Vilnius’un eski şehri, dolambaçlı Arnavut kaldırımlı sokakları, pitoresk kiliseleri ve tarihi binaları ile ünlü, çarpıcı bir UNESCO Dünya Mirası Alanıdır.

Vilnius Yiyecek Pazarı

Türkiye’deki pazarlarla kesinlikle kıyaslanmasa da başkent Vilnius’ta en taze meyve ve sebzeleri alabileceğiniz rengerenk çarşu otantik binasıyla birlikte Hales çarşısı. Bu çarşıda üç dört noktayı ziyaret edip en iyi çiftlik peynirlerini, ev ekmeklerini ve şarküteri ürünlerini tadmaya ne dersiniz?

Trakai Kalesi

Trakai Kalesi, Litvanya Büyük Dükalığı’nın 1321-1322’deki hükümdarlığı sırasında yapılmıştır. Egemen ailenin Vilnius Trakai’ye taşınmasından sonra bile, 1375’ten 18. yüzyıla kadarçeşitli Voyvodalıklarının başkenti olarak kaldı. Burada Karay(Karaim) Türkleri’nce yüzyıllar önce getirilmiş Kibinai denilen bir çöreğin de tadına bakabilirsiniz, nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz (Ücretlidir)

Zervynos, Etnografik Köy

Vilnius’a iki saat mesafede Avrupa şehir yaşamının tam tersi bir yaşamın sürdüğü kırsal Litvanya toprakları. Özellikle bir şehir/ülke Google ile aradığınızda karşınıza çıkan “Mutlaka Görmelisiniz” listelerine girmemiş(Eskapas olarak elimizden geldiğince ayak değmemiş güzergahları planlamaya çalışıyoruz) ışıl ışıl akan bir derenin olmadığı, arnavut kaldırımları değil toz toprak yolu olan hatta elektriğin bile yakın geçmişte bağlandığı ufacık bir köy. Ülkemizde binlerce var ama Avrupa’da bu ender. Yine aynı program içinde yerel bir mandırayı ziyaret edip, peynir tadımı yapabilirsiniz.

Haçlar Tepesi

İlginç bir tepe.100 binin üstünde kaç olduğu düşünülüyor ve her geçen yıl da sayısı artıyor. Kuzey Avrupa ülkelerinin Katolik şovenizminin bir parçası niteliğinde. Fotograflamak için kaçırılacak fırsat değil.

Riga

Sovyet Dönemi filmlerinin Batı Avrupa sahneleri hep Riga’da çekilirdi. Şehir klasik bir Avrupa şehri özellikle ortasından geçen Riga Daugava Nehri görüntüleriyle. 1201 yılında Albert of Bremen tarafından kurulan şehrin Orta Çağ’dan kalma Eski Şehri, 19. ve 20. yüzyıl mimarili binaları, 2 katlı müstakil evleri, çok katlı Sovyet brütalist yapıları ile çevrili. Ama içerisi iyi korunmuş ve restore edilmiş. İki saatlik bir gezi ile Riga Kalesi,Riga Katedrali (6768 borulu kocaman bir org var) , St. Peter Kilisesi, Üç Kardeşler Evi, Büyük ve Küçük Lonca Binaları ve Özgürlük Anıtı

Gauja Millî Parkı

Letonya’nın en büyük milli parkıdır. Vidzeme’de yer alan park, 917.45 km² alan sahiptir ve Sigulda’nın kuzeydoğusundan Cēsis’in güney-batısında, parkın adını aldığı Gauja Nehri boyunca uzanmaktadır. Millî park, yüksek bir biyolojik çeşitlilik, kaya mostraları ve çeşitli arazi şekilleri, yaylar, pitoresk manzaralar ve farklı yüzyıllardan gelen birçok tarihi ve kültürel eserler ile özdeşleşmiştir. Milli parkın en önemli kısmı ve çoğunluğu Gauja Nehri’nin eski vadisidir. Vadi korunmakta ve aynı zamanda doğa ve kültür tarihi turizmi ve sağlıklı rekreasyon için kullanılmaktadır. Burada Gutmanis Mağarası’da gezilebilir doğal oluşumlardan. İçindeki suyun cilde iyi geldiğini iddia edenler çoğunlukta. Mağaranın bir de hoş bir hikayesi var. Rehberinizden dinlersiniz.Bölgede aynı zamanda Turaida Kalesi’de gezilecek noktalardan.

Valmiera

Letonya şehri Valmiera, zanaat bira bira geleneği ile ünlüdür. Valmiermuizas bira fabrikasını ziyaret edeceğiz, içeride bir tura çıkıp su ve arpanın nasıl çeşitli bira türlerine dönüştüğünün sırlarını öğreneceğiz. Bu turu bir bira tadımı takip edecek, böylece en sevdiğiniz seçimi yapabileceksiniz!

Tallinn

Tallinn Baltık Denizinin Finlandiya Körfezi ile birleştiği noktada yer alır ve Estonya’nın başkentidir. Eski ŞEhir Yukarı ve Aşağı diye iki bölüme ayrılır. Kuzey daha zengin güney ise fakir ailelerin oturduğu yerlermiş. Zaten evlere baktığımızda da bunu hissedeceksiniz. Eski şehir gezizinden sonra Baltık İstasyon Pazarı’nda koku ve tat şöleni yaşayacaksınız: Yerel çorba, siyah çavdar ekmeği, değişik sokak sandviçleri ve tatlılarını deneyeceksiniz.

Talin Eski Şehir

Litvanya Günlük Sıradışı Deneyimler

Nükleer Santral Gezisi: Çalışan bir nükleer santral ziyaretini ilginç bulur musun? Özel kıyafetlerinle kontrol odasına girip, fotograf çektirmek?

Ya da bir Balon Gezisi: Vilnius üzerinde 1 saat Sıcak Hava Balonları ile gezmek ister miydin?

Ya da zırhlı askeri araç kullanmak? Afganistan ve Irak savaşlarında asker taşımakta kullanılan
FV432 modelinde bir zırhlı araçta 15 dakikalık bir deneyime hazır mısın? Hatta istersen kullanabilirsin!

Popüler Turlar

Endülüs Turu

Girit

Symi

Floransa

Madrid

En Son Yazılar

11
Cáceres’in Işığı, Büyüleyici Orta Çağ Şehri
05/01/2022
11
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) Gezi Rehberi
14/06/2021
11
Eskapas, 27. World Travel Awards adayı
01/10/2020
11
Sea Kayaking Etkinlikleri
15/12/2019
11
Sinop Mantar Avı Yürüyüşü
05/12/2019
error: Alert: Content is protected !!