|  Uçak & Otel  | Feribot  

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login

      |  Uçak & Otel  | Feribot  

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login

Cáceres’in Işığı, Büyüleyici Orta Çağ Şehri

11
Yazan Juan de la Cruz Gutiérrez
juangutgom@yahoo.es
Çeviri: Eskapas
Fotograflar: Official Tourism Portal of Cáceres and David Díaz Pérez.

Cáceres’in Işığı, Büyüleyici Orta Çağ Şehri

Gezgin, Orta Çağ kenti Cáceres’ten geçerken merakla doludur. Böylesine geniş, yoğun bir şehir, her zaman onun yanında. Cáceres’in sonsuz ışıkları, sakin şafağın üzerine saçılırken sizi büyüler. Adımlarımız öğleden sonrayı arşınlarken, yaklaşan geceye sessizce huzur iner. Cáceres ruhu yumuşatır ve onun yüce görüntüsü ihtişamla doludur.

Arka planda Plaza Mayor.

Gezgin, Cáceres’e o kadar kapılır ki, baharın gölgesini kucaklar. Sarı, mavi, turuncu, mor, kırmızı ve gri tonlarında bir gökkuşağı ışını, Cáceres’in ışıltısının kaynağı olarak yaşamı arayan ve hayat haline gelen vuruşla salınır. Büyüleyici ışık bölgenin her köşesine ve oluğuna ulaşır. Cáceres’e doğru yola çıkan kişi, bu harika şehrin görkemi ve ihtişamı karşısında büyülenir. Ay ışığının aydınlattığı bu tarihi şehirde dolaşırken Cáceres’in büyüsünü anlayacak ve onun zenginlik ve mükemmelliğinin yeniden yaratılmasını hayal etmekten kendini alıkoyamayacaktır.

Toledo Moctezuma Sarayı, şehir, kırsal alan, gökyüzü ve Cáceres’in güzelliği.

Orta Çağ şehrinin ihtişamında duygularınızla yürüyün. Arap duvarı, ‘Adarve de la Estrella’, ‘Plaza de Santa María’, ‘Casa Mudéjar’, ‘Cuesta de la Compañía’, ‘Aljibe’, ‘Palacio de las Veletas’ üzerinden süzülen bir ışık. ‘Alcazaba almohade’, ‘Puerta del Postigo’, Hristiyan ve Arap savunma kuleleri, Roma surları boyunca farklı kokular yayan ‘Arco del Cristo’, kapıların kaldırıldığı ‘Foro de los Balbos’ ‘La vieja Norba Caesarina’, ‘Hospital de los Caballeros’, ‘Balcón de los Fueros’, ‘Iglesia de San Mateo’, çanların kerkenezlerin eşliğinde, cami ve  Cáceres’in görkemli evleri, daracık sokakları  ile ‘Judería’ ve  ‘San Antonio de la Quebrada’ mahallesi. ‘Amargura, de la Gloria, del Mono, Callejón del Gallo, la Calleja del Moral, Rincón de la Monja’ gibi adlara sahip sokaklar, geniş meydanlar, bazıları Morería Moors tarafından inşa edilmiş arnavut kaldırımlı dar sokaklar…

Hernando de Ovando Meydanı.

 

İncelikle oyulmuş, levha şeklinde cepheler, Gotik, Rönesans, dolgulu kesme taşlı lento kapılar, çan parmaklıkları, makine işi, çuval bezi, kalkanlar ve soylu ailelere ait hanedan armaları, siperler, barbicanlar, boşluklar, köşe balkonları, gargoyleler, sivri pencereler ve fenerler arasında aydınlatması bu görkemli binaların, yani ‘La Casa de los Golfines’in üzerine sarı bir parıltı yayar. Latince taşlı efsaneler bu antik binanın duvarlarını süslüyor “Vanitas vanitatum et omnia vanitas” (1), “Ae erna memoriam iustorum” (2), “Ave María”, herrerian ile’ Puerta del Río’dakilere benzer nişler teraslar, Mudejar, Rönesans, Toskana, Cor ve kemerli revaklar…

Caceres’in ışığına âşık olur insan, yaşamın kutsal bir damgası gibi, her şeyi içine alır. Herkese açık, sonsuz, çeşitli, benekli ve her zaman rüyalarda gördüğümüz gökyüzü ve manzaralar kadar güzel.

 

Eş Katedral  Santa María, Cáceres’ten gelen büyüleyici ışık eşliğinde

Cáceres’in kokusu ve ışıltısı ile doluyor meydanlar. Antik duvarlarına, balkonlarına, kapılarına ve kıvrımlı sokaklarına yansıtılan çok sayıda gölgeyle, bu ışık huzmesinin sınırlarına kadar uzanıyor. Burada, yoğun yakıcı güneş tarafından altın rengine boyanmış Cáceres’e özgü birçok küçük meydandan birinde oturuyor. Granit, bu yaz öğleden sonraları dokunulamayacak kadar sıcak.

 

Akşam, tüm derinliğiyle, Cáceres’te hayranlık uyandıran renk çeşitliliği ile etrafı kaplıyor.

Cáceres’in ışığını araya kalp atışları, kendini tekrar eden görüntülerin yansımasını bastırıyor. Cáceres’in ışıklarına bakarken, insanın ,içinden yükselen tutku tarihi surlarla çevrili yükselen şehri dolduruyor. Her kim bu sokaklarda yürür, o berrak güzelliğin önünde durur , o kişi Cáceres’in ışığına tutunur ve ruhunu coşturur. Cáceres’de insan kendisini hafiflemiş hisseder! Orijinal ve Cáceres’e özgü bir histir bu. Herhangi bir şehirden daha çekici, o ışığın köklerine doğru genişliyor. Ortaçağ büyüsüyle güzelce aydınlatılmış şekilde.

 

Adarve ve Yıldız Kemeri.

Her zaman etkileyici bir zenginlikle. Dün, tarihin kanallarında ve onun Yahudi, Mağribi ve Hıristiyan kökleri arasındaki mirasında. Bugün, Cáceres’in içinden kıvrılarak geçen, sokakları ve meydanları boyunca Cáceres’in özüne doğru inmiş bu birliktelik, ihtişamlıdır. Yarın, sonsuz ışıklardan oluşan bir gökyüzü gibi,  bu kutsal ayinin ritmi her zaman Cáceres’te varolacaktır.

 

El Aljibe

Gezgin bu sokakları arşınlarken, Cáceres’in her karışını, şehrin her köşesini, ışığının her parçasını, bu büyüleyici yeri çevreleyen duvarların her bir taşını kaçırmamalıdır. Cáceres, üçüncü Avrupa anıtsal tarihi ortamı olarak listelenmiştir. Bu sürükleyici sokak haritasında yeniden doğun ve ışığın enginliğinden yararlanın. Bu devasa taşların arasından süzülen sessizliğin ve büyünün konserini dinleyin ve kendinizi Orta Çağ ile Rönesans’ın buluşma noktası olan şehre yerleşin.

 

Wells Kalesi.

Cáceres’in ışığına âşık olur insan, hayatın kutsal bir damgası gibi, açık sokaklara, meydanlara saçılır. Kalbimin derinliklerinde, o sonsuz ışık, sonsuz, çeşitli, benekli ve her zaman tarlalar, ufuklar, gökyüzü ve kutsal manzaralar kadar güzel. Güzellik ve gizemin çok renkli prizması altında her saniye birleşen ve zikzak çizen binlerce ışının her biri. Cáceres’in tüm boyalı silüetlerinin bu göz kamaştırıcı ışıkla sonsuza dek büyülenmesi.

 

Cáceres Yahudi Mahallesi

Şehrin içinde ve üzerinde çok özel bir parıltı! Cáceres ruhunda yakılır ve halkının kalbine kazınır. Güvelerin alev alması gibi, ziyaret eden herkes için manyetik bir ışık.

O unutulmaz ışık, yolcuyu her zaman o Ortaçağ kenti Cáceres’in o kutsal duvarları içinde tüketir.

 

Cáceres’in Koruyucu Azizi Virgen de la Montaña’nın bulunduğu Sierra de la Mosca’daki Virgen de la Montaña Tapınağı.

Cáceres, Bugün

İki bin yıldan daha eski olan Cáceres şehri, Avrupa’nın Üçüncü Anıtsal Kompleksi ve 1986’den beri bir UNESCO Dünya mirası alanıdır. Saraylar, kiliseler, yürüyüş yolları, meydanlar, sokaklar, asil evler, manastırlar, savunma kuleleri, bakış açısı inziva yerleri, ışıktan doğuya açılan geniş bir örnekle, dünyanın en güzel ortaçağ kentsel komplekslerinden biri olarak kabul edilir. renkli, turizme, en şaşırtıcı büyülenmeye.

Plaza Mayor de Cáceres, Torre de Bujaco ve kuleler, kiliselerden oluşan bir alandır

Cayo Norbano Flaco tarafından Norba Caesarina adıyla kurulan, Vizigotların geçişinden sonra 1229 yılında Kral Alfonso IX tarafından Müslümanlardan fethedilmiştir. Tarih sayfalarında çerçevelendiği şekliyle geniş bir argüman ve baskı silsilesi Cáceres’in fotoğrafı.

Bugün şehrin nüfusu 96.467, bir üniversite kampüsü, Resmi Diller Okulu, Güzel Sanatlar Okulu, Profesyonel Müzik Konservatuarı var …

Cáceres ayrıca Gijón ve Sevilla arasındaki Roma yolu boyunca Cáceres’ten geçen Via de la Plata boyunca Caminos de Sefarad Ağlarının bir parçasıdır.

Akşam saatlerinde Yıldız Kemeri

Tarihi-Sanatsal-Anıtsal Kentin büyüsüne dayanan turizm, ekonominin ana eksenlerinden birini temsil ediyor. Şehrin geniş ve modern bir otel ağı, tipik yerel yemekler sunan restoranlar, migas, chanfaina, kaldereta, kuzu yahnisi ve ayrıca ünlü jambonlar, sosisler ve patates cipsi gibi tipik ürünleri satan kuruluşlara sahip olmasının nedeni. , İber domuzundan elde edilen ürünler, Torta del Casar gibi peynirler, aralarında perrunillas, mantecados, pestiños ve hem kırmızı hem de beyaz iyi et sularının bulunduğu esnaf pasta tatlıları öne çıkıyor.

Palacio de los Golfines debajo ve ortak katedral, Santa María kulesi

Unutulmamalıdır ki, Uluslararası Turist İlgisinin Kutsal Haftası Cáceres, güzel ve olağanüstü bir duyarlılıkla, tasvirlerinde, örneğin, İsa Nazareno ve Kara Mesih vakaları, on dördüncü yüzyılın ortalarından ve diğerleri, alaylı geçit törenlerinin ve rotalarının derinliğinde. Esas olarak, Cáceres’in derin bir şevk, bağlılık ve güzellikle dolu tarihi-anıtsal sahnesinden geçenler.

İsa’nın Kemeri

2015 yılında İspanya’nın Gastronomi Başkenti olan Cáceres’te gerçekleşen başlıca etkinlikler arasında, her yıl düzenlenen Womad Festivali’nin etnik müziğin, dünyanın farklı yerlerinden tercümanlarla ve Tarihi Merkez’de çeşitli sahnelerle kutlanmasından bahsedebiliriz. , Müzikal Sonbahar, Klasik Tiyatro Yarışması, Üç Kültürün Orta Çağ Pazarı. Kuş Festivali, Pedrilla Konserleri…

Belediye, Tarih ve Kültür, Guayasamín, Yusuf Al Burch Arap ev müzesi veya Kutsal Hafta Sosyal Yardım Merkezi gibi geniş bir müze ağı, ilginç bir tekliften daha fazlasını tamamlıyor.

Ve her zaman Ortaçağ Şehri Cáceres’in Işığının parlaklığı, büyüsü ve ihtişamı …

Popüler Turlar

Endülüs Turu

Girit

Symi

Floransa

Madrid

En Son Yazılar

11
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) Gezi Rehberi
14/06/2021
11
Eskapas, 27. World Travel Awards adayı
01/10/2020
11
Sea Kayaking Etkinlikleri
15/12/2019
11
Sinop Mantar Avı Yürüyüşü
05/12/2019
11
Melen Çayı’nda rafting yapmak
24/10/2019
error: Alert: Content is protected !!