|  Uçak & Otel  | Feribot  

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login

      |  Uçak & Otel  | Feribot  

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login
11

Lavanta’nın berrak, baharatımsı kokusu ve iyileştirici etkileriyle belgelenmiş tarihi 2500 yıl öncesine kadar uzanıyor. Lavanta yağı Antik Roma ve Yunanda banyo ritüellerinin baş tacıydı. Zaten lavanta sözcüğünün (ing. Lavender) Latince yıkamak, temizlenmek ve berraklaşmak anlamına gelen “Lavare” sözcüğünden geldiği düşünülüyor. Antik çağda Mısırlılar ve Araplar lavantayı mumyalamada ve parfüm olarak kullanıyordu. Yine vebaya karşı hasta odalarında ve mekanların arınmasını sağlamada lavanta bitkisi yakılıyordu.Susuz ve kavrulmuş arazilerde bile çiçekleri başgösteren Lavanta, ülkemizde de 2000’li yılların başından itibaren Kuyucaklı Ziya gibi bir kaç girişimci sayesinde bu bölgelerin gelir kapısı oldu. Bir yandan kozmetik ve parfümeri diğer yandan turizmden elde edilen gelirlerle bölge halkı bu konuda daha da bilinçlenmeye ve yatırım yapmaya başlamıştır.

[blockquote align=”none” author=”Cemal Süreyya, Lavanta adlı şiirinden”]Bir şeyiniz olayım sizin,
Hani nasıl isterseniz,
Oğlunuz, kiracınız, sevgiliniz,
Dünyanın bir ucuna,
Birlikte gider miyiz ?[/blockquote]

Programın Amacı

Lavanta çiçeklendiği zaman mor rengiyle tüm fotograf sanatçılarını, ressamları, kelebek severlerin, renkleri, kırsal hayatı ve doğayı seven herkesi büyüleyecektir. Etkinlik bu anlamda kültürel miras programından ziyade yöresel doğayı, insanın yaratmaya çalıştığı ekonomiyi tartışmak amacıyla düzenlenmektedir. Lavanta programı, Salda Gölü’jeolojik yapısını incelerken, aynı zamanda Burdur Gölü Kıyısında kurulmuş Yaban hayatı Destekleyen Öztürk Sarıca’nın 15 seneye yakın kişisel gayretleriyle bugünlere taşıdığı Lisinia Yaban Hayatı Destekleme Projesine de odaklanacaktır. Konaklama ve ana kamp alanımız Kuyucak Bölgesi olacak. Sabah gün doğumu ile güneşin ilk ışıklarının lavanta bitkilerine düşmesini bekleyeceğiz ve o saatlerde uyuyan kelebekleri fotograflama imkanı bulacağız.

Programın Önemli Noktaları

Salda Gölü Fauna ve Florası

Salda Gölü 184 m. derinliği ile Türkiye’nin en derin gölü olup, temiz, oligotrofik özellikte, az tuzlu, yüksek alkalin değerine sahip, Dünyada Mars gezegeninin yüzey özelliklerini taşıyan 2 bölgeden (Diğer Kanada’da Devon Adası) biridir.
Tabiat Park içinde 3 familyaya ait 4 balık türü bulunmaktadır. Bunlar; Sazan, Ot balığı, Salda yosunbalığı’dır.
Tilki, Yaban tavşanı ve Yaban domuzu Tabiat Parkı’nda yaşayan başlıca memeli hayvanlarıdır. 

Asıl önemli olan kısmı burada yapılan bitkisel araştırmalarda 61 familyaya ait 301 sucul ve karasal bitki türü belirlenmiştir. Bu türler içinde en önemlisi alana endemik olan Verbascum dudleyanum (Salda bataklık sığır kuyruğu) ve diğer endemik tür olan Verbascum  flabellifolium türleridir. 110 kuş türü Tabiat Parkı içinde yayılış göstermektedir. Bu türlerden 62’si ötücü, 38’i sukuşu, 9’u gündüz ve 1’i ise gece yırtıcısıdır. Dikkuyruk ördek, Elmabaş Patka, Flamingo, Gri balıkçıl başlıca kuş türleridir. Diğer Kuş İzleme Etkinliklerimizi de görmek ister misin?”

Lisinia Yaban Hayatı Destekleme Projesi

Tamamen otonom bir ekonomiyle (kendi yarattığı ekonomiyle ve hibe almadan) çalışmalarını sürdüren Lisinia Yaban Hayatı Destekleme projesi sadece tek bir kişinin “ardıç ağacına” benzer yaşam öyküsü gibidir. Öztürk Sarıca ülkemizde ender bulunan ideallere sahip ilham veren bir ismidir. Bir yandan avcıların yaraladığı ve ölüme terkettiği bir çok ender memeli ve kuş türü burada rehabilite edilmeye çalışılırken, diğer yandan etraftaki ilk ve orta öğrenim öğrencilerine düzenli olarak çevre ve doğa bilinci eğitimlerle verilmeye çalışılmaktadır. Şu ana dek toplam 45.000 kişiye eğitim verilmiştir. Lisinia’da , aynı zamanda yerli bitki ve hayvan ırklarının toplanması ve yetiştirilmesi çalışmalarına merkezin kurulduğu ilk günden itibaren devam edilmektedir.

Popüler Turlar

Endülüs Turu

Girit

Symi

Floransa

Madrid

En Son Yazılar

11
Cáceres’in Işığı, Büyüleyici Orta Çağ Şehri
05/01/2022
11
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) Gezi Rehberi
14/06/2021
11
Eskapas, 27. World Travel Awards adayı
01/10/2020
11
Sea Kayaking Etkinlikleri
15/12/2019
11
Sinop Mantar Avı Yürüyüşü
05/12/2019
error: Alert: Content is protected !!