Mantar nasıl temizlenir?

Eskapas

Mantarı ister doğada bulun, ister marketten satın alın yemeden önce mutlaka temizliğini yapmamız lazım.

Mantar nasıl temizlenir?


Mantar nasıl temizlenir


Sığır dilinin dikenlerini


Lamelleri


Kabuğun soyulması

Sarıkız mantarı (#chanterelle cibarius ) ve Borozan mantarı (Craterellus cornucopioides) suda  yağmurlama yöntemiyle hafifçe yıkanabilse  de çoğu mantar suya girdi mi koku ve tad özelliklerini kaybedebilir. O yüzden mantar temizlemek için suda bekletmeyiniz çünkü mantar sünger gibi tüm suyu içine çekecektir.

Mantar temizlemek için ihtiyaç duyacağınız aletler kolay:  1 keskin bıçak , mantar temizlemek için fırça , temiz bir bez, mantarın kabuk kısmı veya sap kısmı kartlaşmışsa o kısmı soyabilmek için kabak soyacağı gerekli aletler listemizde. 


Sap kısımlarının traşlanması


Nemli bezle silinmesi


Basit Morfoloji


Opinel mantar çakıları

Önce tüm mantarların üstünde çamur toprak kalmayacak şekilde lameller ve borular içine kaçırmayacak şekilde fırçalıyoruz. Mantarı toplarken temiz toplarsanız mutfaktaki çalışmanız o kadar az olur. Ancak ibr kez lamel veya borular içine kum toprak kaçırdınız mı misafirlerinize çıtır çıtır ağza gelen kumlu mantar yedirirsiniz. Mantarın Sap ve misel bölümleri arasını kesiyoruz. Aslında misel kısmını toplarken yerinde bırakmanızı o bölümün üstünden bıçakla kesmenizi tavsiye ediyoruz. Misellere zarar vermek o bölgedeki mantar yaşamına zarar verebilir. Sapın alt tarafına baktığımızda delikler görüyorsanız üste doğru kesinçünkü  o delikler kurtların yediği deliklerdir. Temiz bölüme kadar kesin. Mantar sapı bazı mantarlarda şapkadan daha lezzetlidir (örneğin boletus edulis – çörek mantarı) ancak bazıları çok kart olduğu için sadece şapka bölümünü kullanacağımız için sapı kullanmayabilirsiniz. Şapkanın altında bulunan lameller veya borucuklar kartlaşmış veya süngerleşmişse bu bölümü de kaşık veya bıçak yardımıyla temizleriz.  Afiyet olsun 🙂

Bir yorum yazın

× Whatsapp'dan mesaj atın bize