|  Uçak & Otel  | Feribot  

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login

      |  Uçak & Otel  | Feribot  

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login
11

 

Melen Çayı, Düzce ili sınırlarından doğup  60 km boyunca akarak Melen Ağzı olarak bilinen bölgeden Karadeniz’e dökülen ırmağımızdır. Havza genişliği 2317 km karedir.  Melen çayı aşağı kesimlerde Sakarya-Düzce il sınırını da ayırmaktadır. Melen çayı  Türkiye’nin en güvenli ve talep gören rafting parkuru olmasıdır. Popülerliğinin sebebi zorluk seviyesinin 3+1 olması, tertemiz bir doğada ilerleyişin olması değil aynı zamanda Ankara ve İstanbul’a otobandan olan kolay ulaşımıdır.

Rafting, raft adı verilen şişme botlarla sadece kürek çekilerek yapılan bir akarsu sporudur.

 

Rafting zorluk seviyeleri

Rafting zorluk dereceleri 1 den 6 ya kadar numaralandırılmıştır. Rakam seviyesi büyüdükçe taşıdığı riskler ve bununla beraber katılımcı kriterleri de genişlemeye başlamaktadır.

Seviye 1
Seviye 2
Seviye 3-4
Seviye 5-6
Seviye 1

1. rafting zorluk derecelerin de yüzme bilme şartı aranmamaktadır. Çocukların dahi çok rahatlıkla rafting yapabileceği bir zorluk seviyesidir. Rapid(Dalga oluşturan taş, kaya boşlukları) sayısının az olduğu, adrenalin yoksunu nehirler diyebiliriz.

Seviye 2

2.rafting zorluk derecelerin de suyun akış hızı biraz daha fazla, rapid sayısı orta derecede diyebiliriz. Yüzme bilme şartı aranmamaktadır. Heyecan birinci dereceye göre daha fazladır.

Seviye 3-4

3. ve 4. rafting zorluk derecelerin de suyun akış hızı fazla, rapid sayısı oldukça tatmin edicidir. Rapidler arasındaki boşluklar çok uzun değildir. Bu rapidler heyecanı maksimum seviyeye çıkarmaktadır.
Bu nehirlerde yüzme bilmek şart değildir. Fakat bilinmesi avantaj sağlamaktadır. Adrenalin seviyesi yüksektir. Çok fazla tehlike barındırmadığı için rafting turları oldukça ilgi görmektedir.
3. ve 4. rafting zorluk seviyesine uygun nehrimiz Melen çayıdır. 

Seviye 5-6

5. ve 6. rafting zorluk derecelerin de rafting kesinlikle profesyonel katılımcı gerektiren, büyük riskler taşıyan, heyecanı yüksek nehirlerimizdir. Yüzme bilme şartı aranmaktadır.
Dünya da 6. derece zorluk seviyesine sahip nehirler az sayıdadır. Ülkemiz de bulunan Çoruh nehri 6. rafting zorluk derecesine sahip tek nehir olarak zirvededir.

Melen Çayı Rafting Zorluk Seviyesi

Melen çayı rafting zorluk seviyesi 3+1 dir. Buradaki +1 ifadesi mevsimsel olarak taşıdığı su ve risklerdeki artışı ifade etmektedir. Yani zaman zaman 4 seviyelerine çıkmaktadır.
Genel olarak 15 yaş üstü katılımcılar için çok fazla risk oluşturmayan, amatör katılımcılar için uygun orta derecede bir nehir diyebiliriz. Yüzme konusun da bilmek avantajdır tabi ki fakat şart olarak koşmuyoruz.
Kendini sağlıklı hisseden, rafting yapma isteği olan herkese açık bir nehirdir.

Raftinge giderken yanımıza ne almalıyız?

Rafting yapmaya karar verdiğiniz dönem Şubat-Mayıs aylarında ise size dalgıç elbisesi dediğimiz neopren elbise ve neopren deniz ayakkabısı ile güvenlik malzemelerini(kask, can yelekleri ) biz size  tedarik ediyoruz.  Bu kıyafetlerin üstüne rüzgarı biraz daha azaltması için yanınızda bir yağmurluk getirmenizi tavsiye ederiz.  

Eğer yaz dönemlerinde katılacaksanız yanınıza şort, tişört, mayo ,  deniz ayakkabısı ( yoksa biz veriyoruz),spor ayakkabı, güneş kremi (cildiniz hassassa) spor ayakkabı gibi kişisel malzemeler almalısınız. Etkinlik bitiminde duş alma imkanınız bulunmaktadır. Bu nedenle duşlar için terlik , havlu, şampuan yedek iç çamaşırı gibi malzemeler bulundurmanız gerekebilir. Raftinge giderken yanınıza almanızı tavsiye edeceğimiz diğer ürünlerde flaş disk, telefonla fotoğraf çekmek isterseniz boyun ipli housing, yine güneş gözlüğü veya normal gözlük kullanıyorsanız gözlük ipi almanızı tavsiye ederiz.

 

https://youtu.be/5H22gj1LP3c
Rafting botları kaç kişiliktir?

Rafting botları maksimum 8 katılımcı ve 1 rafting rehberi binecek şekilde toplam 9 kişiliktir. Rafting etkinliğine katılmak için 8 kişi olmanız gerekmemektedir. Hafta sonları 1 kişi dahi olsanız programa dahil olabilirsiniz. Biz botunuzdaki sayıyı tamamlarız.

Rafting yapmak için yüzme bilmeli miyim?

Can yeleği suya düşme durumunda sizi suyun üstünde tutmak için yeterli olmaktadır. Rafting için su üzerinde kalabilicek seviyede yüzme bilmek gereklidir.

Melen rafting parkuru kaç kilometredir?

Melen rafting parkuru 2 km eğitim alanı ve 11 km rafting parkuru olarak toplam 13 km’dir. Tesisimiz giriş ve çıkış noktaları olarak en uzun parkuru kullanmaktadır. Suya iniş hemen tesisimizin yanından yapılmaktadır.

Rezervasyonu ne zamana dek yapmam lazım?

Rafting için asgari 1 hafta önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rafting katılımcı sayımız bazı haftasonlarında  500 kişiye çıkmaktadır. Kesin rezervasyon için ödeme yapılmış olması gerekmektedir.

Rafting Nedir?

Rafting , debisi bir kez olsa yüksek ve hız hızı ortadayken üstü olan nehirler üzerinde yapılan ekstrem bir spordur. Kabaca “Raft” adı verilen basit bir bot ile, oldukça azgın bir şekilde akan nehre karşı verilen bir mücadeledir.

6 – 8 kişi arasında ekip çalışması ile birlikte bu spor kürek kılavuzu ile rafting botuna hareket sistemi ve engellerden kaçma üzerine kurgulanıyor.

Sonunda ıslanmadan karaya çıkmak, ekip arkadaşlarınızla birlikte tam bir uyum içerisinde olmanız gerekir

Buluşma yerine nasıl gelebiliriz?

Google Haritalarda görmek için lütfen burayı tıklayın

TEM Otoyolu Üzerinden

TEM Otoyolu üzerinden gelirken Sakarya Hendek gişeler çıkışından çıkıyoruz. 

Gişelerden çıktıktan 1 km. sonra Ankara-Hendek tabelasını göreceksiniz ve D-100 kara yoluna çıkmış olacaksınız. Trafik ışıklarını geçtikten sonra 25 km. daha devam edip Cumayeri ilçesi tabelasından içeri girip 7 km. daha gelerek Dokuzdeğirmen köyü rafting tesislerimize ulaşabilirsiniz.

Popüler Turlar

Endülüs Turu

Girit

Symi

Floransa

Madrid

En Son Yazılar

11
Cáceres’in Işığı, Büyüleyici Orta Çağ Şehri
05/01/2022
11
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) Gezi Rehberi
14/06/2021
11
Eskapas, 27. World Travel Awards adayı
01/10/2020
11
Sea Kayaking Etkinlikleri
15/12/2019
11
Sinop Mantar Avı Yürüyüşü
05/12/2019
error: Alert: Content is protected !!