Melen Çayı’nda rafting yapmak

Eskapas

Melen Çayı, Düzce ili sınırlarından doğup  60 km boyunca akarak Melen Ağzı olarak bilinen bölgeden Karadeniz’e dökülen ırmağımızdır. Havza genişliği 2317 km karedir.  Melen çayı aşağı kesimlerde Sakarya-Düzce il sınırını da ayırmaktadır. Melen çayı  Türkiye’nin en güvenli ve talep gören rafting parkuru olmasıdır. Popülerliğinin sebebi zorluk seviyesinin 3+1 olması, tertemiz bir doğada ilerleyişin olması değil aynı zamanda Ankara ve İstanbul’a otobandan olan kolay ulaşımıdır.

Rafting, raft adı verilen şişme botlarla sadece kürek çekilerek yapılan bir akarsu sporudur.

Rafting zorluk seviyeleri

Rafting zorluk dereceleri 1 den 6 ya kadar numaralandırılmıştır. Rakam seviyesi büyüdükçe taşıdığı riskler ve bununla beraber katılımcı kriterleri de genişlemeye başlamaktadır.

1. rafting zorluk derecelerin de yüzme bilme şartı aranmamaktadır. Çocukların dahi çok rahatlıkla rafting yapabileceği bir zorluk seviyesidir. Rapid(Dalga oluşturan taş, kaya boşlukları) sayısının az olduğu, adrenalin yoksunu nehirler diyebiliriz.

2.rafting zorluk derecelerin de suyun akış hızı biraz daha fazla, rapid sayısı orta derecede diyebiliriz. Yüzme bilme şartı aranmamaktadır. Heyecan birinci dereceye göre daha fazladır.

3. ve 4. rafting zorluk derecelerin de suyun akış hızı fazla, rapid sayısı oldukça tatmin edicidir. Rapidler arasındaki boşluklar çok uzun değildir. Bu rapidler heyecanı maksimum seviyeye çıkarmaktadır.
Bu nehirlerde yüzme bilmek şart değildir. Fakat bilinmesi avantaj sağlamaktadır. Adrenalin seviyesi yüksektir. Çok fazla tehlike barındırmadığı için rafting turları oldukça ilgi görmektedir.
3. ve 4. rafting zorluk seviyesine uygun nehrimiz Melen çayıdır. 

5. ve 6. rafting zorluk derecelerin de rafting kesinlikle profesyonel katılımcı gerektiren, büyük riskler taşıyan, heyecanı yüksek nehirlerimizdir. Yüzme bilme şartı aranmaktadır.
Dünya da 6. derece zorluk seviyesine sahip nehirler az sayıdadır. Ülkemiz de bulunan Çoruh nehri 6. rafting zorluk derecesine sahip tek nehir olarak zirvededir.

Melen Çayı Rafting Zorluk Seviyesi

Melen çayı rafting zorluk seviyesi 3+1 dir. Buradaki +1 ifadesi mevsimsel olarak taşıdığı su ve risklerdeki artışı ifade etmektedir. Yani zaman zaman 4 seviyelerine çıkmaktadır.Genel olarak 15 yaş üstü katılımcılar için çok fazla risk oluşturmayan, amatör katılımcılar için uygun orta derecede bir nehir diyebiliriz. Yüzme konusun da bilmek avantajdır tabi ki fakat şart olarak koşmuyoruz.Kendini sağlıklı hisseden, rafting yapma isteği olan herkese açık bir nehirdir.

Raftinge giderken yanımıza ne almalıyız?

Rafting yapmaya karar verdiğiniz dönem Şubat-Mayıs aylarında ise size dalgıç elbisesi dediğimiz neopren elbise ve neopren deniz ayakkabısı ile güvenlik malzemelerini(kask, can yelekleri ) biz size  tedarik ediyoruz.  Bu kıyafetlerin üstüne rüzgarı biraz daha azaltması için yanınızda bir yağmurluk getirmenizi tavsiye ederiz.  

Eğer yaz dönemlerinde katılacaksanız yanınıza şort, tişört, mayo ,  deniz ayakkabısı ( yoksa biz veriyoruz),spor ayakkabı, güneş kremi (cildiniz hassassa) spor ayakkabı gibi kişisel malzemeler almalısınız. Etkinlik bitiminde duş alma imkanınız bulunmaktadır. Bu nedenle duşlar için terlik , havlu, şampuan yedek iç çamaşırı gibi malzemeler bulundurmanız gerekebilir. Raftinge giderken yanınıza almanızı tavsiye edeceğimiz diğer ürünlerde flaş disk, telefonla fotoğraf çekmek isterseniz boyun ipli housing, yine güneş gözlüğü veya normal gözlük kullanıyorsanız gözlük ipi almanızı tavsiye ederiz.

 

Bu programlar da ilginizi çekebilir

Bir yorum yazın

× Whatsapp'dan mesaj atın bize