|  Uçak & Otel  | Feribot  

Giriş

Kayıt Ol

Bir hesabın olduğunda, ödemelerini takip edebilir , favori listene ürün ekleyebilir ve tur sonrası görüşlerini paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı Adı*
Şifre*
Yeni Şifre (Tekrar)*
Adı*
Soyadı*
Doğum Tarihi*
Email*
Telefon*
Ülke*
* Bir hesap açmakla şirketimiz Mesafeli Turlar Satış Sözleşmesi ve Gizlilik Politikalarını kabul etmiş sayılacaksınız. Lütfen bu iki sözleşmeyi de okuyun.
Sonraki adıma geçmeden önce Mesafeli Turlar Satış Sözleşmesini okumanız ve kabul etmeniz gerekmektedir.

Mevcut üye misiniz?

Giriş

      |  Uçak & Otel  | Feribot  

Giriş

Kayıt Ol

Bir hesabın olduğunda, ödemelerini takip edebilir , favori listene ürün ekleyebilir ve tur sonrası görüşlerini paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı Adı*
Şifre*
Yeni Şifre (Tekrar)*
Adı*
Soyadı*
Doğum Tarihi*
Email*
Telefon*
Ülke*
* Bir hesap açmakla şirketimiz Mesafeli Turlar Satış Sözleşmesi ve Gizlilik Politikalarını kabul etmiş sayılacaksınız. Lütfen bu iki sözleşmeyi de okuyun.
Sonraki adıma geçmeden önce Mesafeli Turlar Satış Sözleşmesini okumanız ve kabul etmeniz gerekmektedir.

Mevcut üye misiniz?

Giriş

Tanım

Sea kayak içerisine binilerek ve kürek çekerek hareket eden, genellikle orta ve uzun turlar yapabilmek için tercih edilen, uzun ve dar gövdesi ile stabil, onun bir parçası olduğunuz bir su aracıdır. Tekli ve çiftli gövdeleri vardır.

Deniz Kayağı

Deniz kayağı (sea kayaking) kanolardan farklı olarak orta bölümünde cockpit adı verilen kürek çeken kişinin (kayaker) ya da bazı tiplerde iki kişinin de   oturabileceği bir alana sahiptir.

Ortadaki  alan kayakçının / kürekçinin içine bacaklarını sokup dizleriyle kendini sabitleyebilmesini  ve varsa pedal adı verilen kürekleri kontrol edebilmesine imkan sağlamaktadır.

Tarihçe

Kayaklar, günümüzden 4.000 yıl kadar önce Alaska, Kanada’nın kuzeyi ve Grönland’ın güneybatısında yaşayan bizde halen Eskimolar olarak adlandırılan Aleut ve Inuitler tarafından avlanmak ve ulaşım aracı olarak kullanmak üzere geliştirilmiştir.

Kuzey Amerika’nın bu denizci yerlileri kayakları, ahşap bir iskelete fok derisi gererek elde edilirdi. Daha sonra kayakların dış kaplamaları için kanvas adı verilen bir çeşit kumaş kullanmaya başladılar. Yerliler(bizim deyişimizle eskimolar) kayaklarını her hava şartında, içinde duruma hakim olabilecekleri şekilde hazırlarlardı. Suyun yüzülemeyecek kadar soğuk olmasından dolayı yüzme öğrenemeyen Eskimolar, denizde devrildiklerinde kayaklarından ayrılmak zorunda kalmadan özel bir dizi kürek ve vücut hareketleriyle kendilerini ve kayaklarını düzeltir, yollarına devam ederlerdi. Bu tekniği, bugün de deniz kayakçıları yani sea kayakçılar “Eskimo Roll” (Eskimo Dönüşü anlamında) olarak adlandırır ve uygularlar.

Kano İle Kayak Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Kanonun ise üst bölümü açıktır ve kürekçi ile kano arasında yapısal bir ilişki mevcut değildir.  Yukarıdaki örnek görsel tasarım farklılıklarını net bir şekilde yansıtmaktadır. En büyük fark kanonun üstüne otururken diğerinin içine girerek oturursunuz.

Serpinti eteği nedir?

Kayakçı kayağın iç bölümüne su girmesini önlemek amacıyla vücuduna serpinti eteği adı verilen bir malzeme giyer ve malzemenin eteklerini (spray skirt) ön bölümündeki tutma alanı dışta kalacak şekilde kapak vazifesi görecek şekilde kayağa geçirir. Bu sayede hem kayağın içine su girmesi önlenmiş hem de vücudun alt bölümü sudan korunmuş olmaktadır. Böylelikle kayak devrilse dahi etek açılmadığı sürece kayağın içine su dolmayacaktır. Genel olarak kayakçı kayağın dengesini/hareketini gövdesi ile idare eder.

Kayakçının yanı sıra yine kayak yapısı içerisinde su geçirmez kapakları bulunan bagajlar (rubber hatch) bulunmaktadır. Bu bagajlardan küçük olan hemen cockpit sırt tarafında güncelik ihtiyaçlar/hızlı erişim duyulan malzemeler için kullanılmaktadır. Diğer iki bagaj ise daha büyüktür ve kayağın ön/arka bölümlerinde yer alırlar. Uzun süreli seyahatlerde bu bagajlar kullanılmaktadır. Bagajların yanı sıra yine cockpit alanında sıkıştırma alanları (holder) ve kayak üzerinde sabitleme alanları (bungee straps ve shock cord deck lines / rigging) yer almaktadır.

Sea Kayak Güvenlik

Sea kayağın içine bindiğiniz an onun bir parçası olursunuz, özellikle dalgalı denizlerde yapılan turlarda etek giyilmelidir. Etek neopren malzemeden yapılır ve lastikli alt kısmı içerisine girdiğiniz kenar bölmelerine geçirilir. Üst kısmı göğüs hizasına kadar çekilerek sıkıca bağlanır. Böylece sea kayak ile bedeniniz bütünleşik olur ve içeriye hiç bir şekilde su giremez. Eteği kullanmanın ikinci avantajı devrilme anında suyun içinde 360 derece dönme gerektiren durumlarda başlangıç pozisyonunu almaya yardımcı olur. Bu dönme pozisyonu 1/1,5 metrelik sığ sularda tekrarlanarak çalışılmalı ve pratik kazanılmalıdır. Aksi durumda kesinlikle yapılmamalı, devrilme anında suyun içerisinde alt kısım lastiklerin kopça kısmından çekilerek kenar bağlantıları kesilmeli ve kullanıcı kendisini dışarı atmalıdır.

Suda yapılan sporlarda güvenlik çok önemlidir. Bu yüzden az önce bahsettiğimiz etek birincil güvenlik elemanımızdır. İkinci olarak küreklerin sea kayak ile bağlantısını sağlamak için kullanılan kürek tutucu lastikleri sayabiliriz. Bunu kendiniz de en az 2 metrelik marin iplerden kullanarak yapabilirsiniz. Üçüncü önemli ekipman dönme ve devrilme durumlarında ya da dalgalı havalarda etek giyilmeden yapılan turlarda sea kayak içerisine giren suyun dışarı tahliyesini sağlayan el ile çalışan yada otomatik tahliye pompalarıdır.

El tipi Damacana pompaları bu işe yarayan en basit sistemlerdir yada seviye farkından yararlanılarak sulama hortumlarıda tahliye için kullanılabilir. Bu işlemi denizin yada gölün içinde yapacağınızı unutmamanız gerekir.

Uzun turlarda, düdük, bayrak, işaret feneri/fişeği, çakmak, çakı, en az 5 metrelik marin tip ip, lamba, sarj için gerekli güç bankaları, gps sistemleri, su geçirmez çanta lar da güvenlik elemanları olarak sayılabilir.

Hangi Ekipmanlara ihtiyacım var?

Siz günübirlik sea-kayaking aktivitesine katılmak istediğinizde gerekli ekipmanların hepsi sizleri karşılayacak ekip tarafından temin edilecektir. Yani sizin özel bir güvenlik ekipmanı getirmenize gerek yoktur.

Yalnızca kendinizi açık denizde güneş yanıklarından korumak için güneş kreminizi sürmeniz, aynı şekilde korunmak için şapka takmanız ve güneş gözlüğünüzü yanınıza almanız konforunuz açısından iyi olacaktır. Gözlüğünüzü boynunuza sabitleyecek bir ip edinmeniz gözlüğünüzün emniyeti açısından faydalı olacaktır. Sonuçta gözlüğümüzü denizin derinliklerine bırakmak istemeyiz. Cep telefonu için başüstünde bir kapaklı alan vardır. Ancak isz yine de telefonunuzu su geçirmez bir taşıyıcı içine yerleştirin.

Eğitim ve diğer şartlar

Her ne kadar kolay gibi görünse de , her aktivitenin başında mutlaka bir eğitim verilmektedir. Bu aktivitelere 14 yaş üstü ve 100 kg altındaysanız katılabilirsiniz. Daha önce bir deneyim aranmamaktadır.

Başınıza gelebilecek en zorlu şey ne olabilir?

Sea kayak yaparken başınıza gelebilecek en zorlu şey kayağınızın alabora olmasıdır 🙂 Böyle bir durumla karşılaştığınızda etek denilen kısmı çözüp kayağınızın içinden kurtulmanız gerekmektedir. Eğitimin başında size nasıl yapacağınız anlatılacaktır. Sonrasında kayağınıza geri çıkmak için ekip arkadaşlarınızdan ya da size önderlik edecek rehberinizden yardım istemeniz yeterli olacaktır.

Ne Zaman yapılabilir?

İyi giyindiğiniz ve rüzgarın izin verdiği her gün hem yaz hem de kış yapılabilecek bir spordur.

Türkiye’nin en güzel kayaking parkuru

Eğer bir kayak ekipmanınız varsa biliyorsunuz ki bu sporu İstanbul’d da yapabilirsiniz. Ama önerimiz Akdeniz’in el değmemiş son kıyı şeridi olan Kaş ve Demre arasında bunu denemeniz.

Kekova çevresindeki deniz kanosu programalarında Kekova batık şehri ve sualtı kalıntılarını, romantik Simena’yı (Kale Köy), Aperlai antik kenti kalıntılarını ve Andriake’i (Çayağzı) keşfetme imkanı bulabilirsiniz.

 

Popüler Turlar

Endülüs Turu

Girit

Symi

Floransa

Madrid

En Son Yazılar

Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) Gezi Rehberi
14/06/2021
Eskapas, 27. World Travel Awards adayı
01/10/2020
Sinop Mantar Avı Yürüyüşü
05/12/2019
Melen Çayı’nda rafting yapmak
24/10/2019
Sonbahar’da Belgrad Ormanları aynı zamanda Labada, Kocayemiş ve Melisa zamanı
22/10/2019
error: Alert: Content is protected !!