|  Uçak & Otel  | Feribot  

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login

      |  Uçak & Otel  | Feribot  

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login

Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) Gezi Rehberi

11

Şarm El Şeyh Gezi Rehberi

Giriş

Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) – Kızıl Deniz’in incisi Şarm El Şeyh, Mısır’ın Sina Yarımadası’nın güneyinde yer alan bir turizm cennetidir. Çölün ortasında muhteşem doğası, deniz canlısı çeşitliliği ve güneşiyle doğaseverlere kucak açan kent golf alanları ve renkli gece hayatıyla da bir cazibe merkezidir.  Eskiden bir liman kenti olan Şarm El Şeyh, UNESCO tarafından barış ve güzellik açısından “Dünyanın en iyi şehri” ilan edilmiştir. El Salaam, Naama ve Nabq bölgelerinden oluşan şehir, “Barış Şehri” olarak da bilinmektedir. Arapça’da “Şeyh’in Koyu” anlamına gelen Şarm El Şeyh, 1980 yılından itibaren ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Şarm El Şeyh’e Ne Zaman Gidilir?

Sıcak ve kuru bir çöl iklimine sahip olan Şarm El Şeyh yıl boyunca yüksek sıcaklıklara sahip bir şehirdir. Şarm El Şeyh’te yaz ve kışın farkı, güneşin ortalama havada kalma süresi, ortalama yağış süresi ve deniz sıcaklığıdır. Serin deniz esintisi ve Akdeniz’den gelen rüzgârlar aşırı sıcaklıkları engeller dolayısıyla herhangi bir mevsimde bunaltıcı bir sıcaklıkla karşılanmaz. Yaz mevsimi olan haziran-ağustos aylarında sıcaklıklar 28-33 derece arasındadır, bölgede nem oranının en düşük olduğu sezon yaz sezonudur. Yaz sezonu boyunca hiç yağış almayan Şarm El Şeyh’te güneş 13 saat boyunca tepede kalmaktadır.

Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh)
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh)

Yaz  sezonu boyunca şehir oldukça kalabalıktır, eğer bu dönemde bir seyahat düşünüyorsanız mutlaka erken rezervasyon yaptırmalısınız aksi halde yer bulmak mümkün olmayabilir ve fiyatlar el yakabilir. İlkbahar ve sonbahar aylarında sıcaklıklar 23 derece etrafında seyreder, bu dönem denizin en açık renge sahip olduğu dönemdir dolayısıyla dalış için ilkbahar ve sonbahar ayları en uygun aylardır diyebiliriz. Kış mevsiminde sıcaklıklar 18 dereceye düşebilir lakin deniz diğer sezonlardaki sıcaklığını kaybetmez. Kış mevsimlerinde bile çok azyağış alan Şarm El Şeyh’te serin bir tatil geçirmek istiyorsanız kış mevsimini tercih edebilirsiniz. Yine bu dönem otel ve uçak bileti açısından en uyguna bilet bulabileceğiniz dönemdir. Nisan ayında yapılan Deve Yarışları oldukça renkli geçen yılbaşı kutlamaları, haziran ayında Nil’in yükselişinin kutlandığı Leylet-en Nuktah Festivali ve veya diğer festival tarihlerini de seyahatinizi denk getirmek isteyebilirsiniz.

Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh)
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) : Moulid an-Nabi Festivali
Şarm El Şeyh’deki Festivaller

Şehirde festival ruhunu da yaşamak isterseniz aşağıdaki liste size ilham verebilir.

  • Birlik Günü (Şubat)
  • Abu Simbel Festivali (Şubat)
  • Kıpti Noel (Ocak)
  • Sina Kurtuluş Günü (Nisan)
  • Shem Al Nessim (Nisan)
  • Leylet En Nuktah (Haziran)
  • Devrim Günü (Temmuz)
  • Sanat Festivali (Ağustos)
Şarm El Şeyh’e Nasıl Gidilir?

Mısır’ın en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelen Şarm El Şeyh’e en konforlu ulaşım hava yoluyla sağlanmaktadır.  Şarm El Şeyh uçuş tarihleri ve fiyatları için  uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Mısır’daki paket turları için burayı tıklayabilirsiniz.

Mısır Mutfağı

Geleneksel Mısır mutfağı, bölgedeki en özgün mutfaklardan birine sahiptir.  Akdeniz ve Kızıldeniz’e kıyısı olması, Nil Deltası’nda bulunması, ülkenin sosyo ekonomik durumu gibi sebeplerden ötürü mutfak kültürleri epey çeşitlidir. Kıyı şeridinde yer alan Mısır deniz mahsulleri açısından tüm balık çeşitlerini içeriyor diyebiliriz. Nil Deltası’nda üretilen pirinç ve yaygın olan pirinç yemekleri Mısır mutfağını Asya kültürüne yaklaştırmaktadır. Mısır’daki Kızıldeniz limanları zamanında Avrupa’ya baharatların ana giriş noktasıydı. Bu yüzden başta kimyon olmak üzere kişniş, kakule, kırmızıbiber, anason, defneyaprağı, tarçın ve nane gibi birçok baharat Mısır mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Et her zaman Mısırlılar için pahalı bir
ürün olmuştur dolayısıyla mutfak içerisinde vejetaryen yiyecekler gelişmiştir diyebiliriz. En çok tükettikleri etler arasında ise tavşan, güvercin, tavuk ve ördek sayılabilir. Bunun yanında Mısırlılar sakatat ve inek, koyunbeyni tüketmeyi de severler.

Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh)
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) : Falafel

Mısır kahvaltılarına baktığımızda bizi şaşırtabilir çünkü akşam yemeği ağırlığında yiyecekler tüketilir. Örnek verecek olursak bakla, sarımsak, limon suyu, kimyonla yapılan ve pide, haşlanmış yumurta, tahin, tereyağı ve pastırmayla ikram edilen fül mudammas adlı yemekleri, Mısır kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Öğle ve akşam yemeklerinde en önemli nokta ise çorbadır. Baklagil ağırlıklı çorbalar yapan Mısırlılar bu çorbalarda oldukça fazla baharat kullanırlar. Mısır mutfağının vazgeçilmez öğelerinden biri de ekmektir, birçok yiyecekle tükettiklerini görebilirsiniz. Meyve ve sebzenin oldukça ucuz olduğu ülkede her insanın yiyebileceği bir şey bulunabilir, dolayısıyla damak zevkinize uygun bir yemek bulacağınıza ve aç kalmayacağınıza emin olabilirsiniz.

Şarm El Şeyh’te Ne, Nereden Alınır?

Şarm El Şeyh’te birçok çarşı, alışveriş merkezi çevresinde çok çeşitli Mısır hediyelik eşyalarını bulabilirsiniz. Şarm El Şeyh’teki popüler hediyelik eşyalar mücevher, deri eşyalar, boyanmış papyri’ler, kartpostallar, kilimler, ipek şallar, vazolar ve nargile borularıdır. Şarm El Şeyh’teki çoğu dükkân mücevherci, kıyafetçi, parfümeri ve diğer eşyalar olmak üzere dörde ayrılır. Genel olarak şehirde alışveriş yapmak unutulmaz bir deneyimdir çünkü yerli esnaf pazarlık esnasında size oldukça keyifli anlar yaşatacaktır. Bölgedeki esnaflar oldukça zeki satış teknikleri geliştirmiştir, İngilizce bir şey yazmanızı rica etmek için dükkâna çağırmak gibi. Onların şirin taktiklerini görmeden dilediğinizce dükkân gezebilirsiniz.

Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh)
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) : Sharm Old Market

Dükkânlar genelde haftanın her günü açıktır fakat düşük sezonda pazar günleri birkaç mağazayı kapalı bulabilirsiniz. Yaz ayları genelde öğle saatlerinde dükkânlar kapanır çünkü çok fazla ziyaretçileri olmaz. Buna ek olarak gecenin ilerleyen saatlerine kadar birçoğunu açık bulabilirsiniz. Ramazan aylarında da yine benzer şekilde çalışırlar. Şarm El Şeyh’teki en büyük mağaza ve alışveriş merkezi Naama Bay bölgesinde toplanmıştır. Mağazalar burada otellerin ve restoranların arasına dağılacak şekilde konumlanmıştır. Kalabalık Sharm Eski Pazarı yerel malzemeler bulmak ve pazarlık yapmak için en uygun yerdir. Yine alışveriş için yakınlarda bulunan Dahab köyüne de gidebilirsiniz. Şehir merkezindeki ürünlerin aynısı burada daha ucuz fiyata bulunabilir. Deniz için gerekli malzemelerinizi, mesela snorkel malzemeleri gibi, Naama Alışveriş Merkezi’nden tedarik edebilirsiniz. Şarm El Şeyh alışverişiniz için bir uyarıda bulunacak olursak, aldığınız herhangi bir şeyin sahte olmadığına emin olun çünkü bölgede çok fazla yan sanayi vardır ve ürün orijinal fiyatına satılmaya çalışılır. Özellikle papirüs olduğu söylenilen kâğıtlara ve deri ürünlerine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Şarm El Şeyh gezilecek yerler

Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh)
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) : Dünyanın en iyi dalış noktalarından birisidir Şarm el Şeyh.

Geleneksel Mısır kültürü, Kızıldeniz’in harika doğası, Güney Sina Çölü’nün gizemli yapısını keşfetmek için ziyaret edilen Şarm El Şeyh’te el değmemiş dalış merkezleri dalış severlerin uğrak noktası. Avrupa ülkelerine yakın olan konumu, özgün özelliklerine kaybetmemiş olması ve yıl boyunca deniz sıcaklığının 20 derecenin altına inmemesi nedeniyle Şarm El Şeyh cazibe merkezine dönüşmüş durumda. Naama’nın batısındaki Ras Um Sid şnorkelle dalış için en gözde yerlerden. Mercan kayalıkları ve korunan su altı yaşamı ile eşsiz güzellikler görücüye çıkıyor. Çöl kumuyla bezeli kumsalları ile Na’ama Bay, denize girmenin yanında nargile, alışveriş ve eğlence gibi olanakları da sağlıyor. Yıldızların altında çölde bedevilerle yiyeceğiniz bir akşam yemeğinin yanı sıra geleneksel mısır dansı tenura gösterileri ilginizi çekecek.  527 yılında İmparator Justinian tarafından inşa edilen St. Catherine Manastırı Sina Dağı’nın gölgesindeki bahçesi ve kütüphanesi ile görülmeye değer. Manastıra 80 km uzaklıkta bulunan The Coloured Kanyonu, sular tarafından aşındırılmış dik yamaçlı bir vadide görsel şölen yaşatıyor.

Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh)
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) : Tiran Adası’da kaçırılmaması gereken doğal güzelliklerdendir.

 

Bölgede koruma altındaki Ras Mohammed Milli Parkı’nın koylarında tekne turları da en güzel alternatifler arasında. Dalış severler için cennet olan bu yerde şnorkelle bile su altını gözlemek mümkün. Tekne turunun ardından bedevi çadırında ikram edilen yemekler ise oldukça lezzetli. Ras Um Said, Ras Abu Gallum ve Ras Natzrani, Şarm El Şeyh dalış bölgeleri. Cam tabanlı özel dalış tekneleri ile el değmemiş güzellikleri keşfetmek mümkün. Köpek balığı olarak anılan, Nabq kumsalı merkezdeki hareketlilikten uzakta da olsa görülmesi gereken bir nokta. Profesyonel bir dalış tecrübesi arayışındaysanız Şarm El-Maya’ya bakmayı unutmayın.

Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) : Çöl Safarileri ilginizi çekiyorsa kaçırmayın

Ayrıca Güney Sina Çölü’nde ATV ile yapılan safari de listenizde yer almalı. Şarm El Şeyh Gece Hayatı da oldukça canlı ve eğlenceli.

Dalış Merkezleri
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) : Thistlegorm Batığı dalgıçlar için mükemmel fırsatlar yaratır
Kızıldeniz’in en güzel kıyısında konumlanan şehir, dalışçılara çeşitli ve rengârenk resifler sunuyor. En uzun ve popüler plajların başında Napama Bay plajı geliyor. Bu bölgede birçok restoran ve mağaza da yer alıyor. Shark’s Kumsalı ve Nabq Plaj’ları da Naama Körfezi’ne göre biraz daha sakin bir deneyim geçirmek isteyen ziyaretçileri ağırlıyor. Şehirde dalışın merkezi, Ras Um Sid ve Şarm El Maya bölgeleri olarak biliniyor.
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) : Ras Um Sid Plajı
Ras Muhammed Milli Parkı
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) : Ras Mohammed Milli  Park Alanı

Şehrin bir diğer göz bebeği ise Süveyş Körfezi ve Akabe Körfezi’nin buluştuğu Ras Muhammed Milli Parkı. Sina Çölü ile Kızıldeniz mercan resiflerinin bir araya geldiği bölge dalış yapanlar için nefes kesici manzaralar sunuyor. 250’den fazla mercan türüne ev sahipliği yapan milli parkta binin üzerinde endemik balık yaşıyor. Bölgeye yapılan turlarda Tiran ve Sanafir adalarını da ziyaret etmeyi unutmayın.

Renkli Kanyonlar
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) : Renkli Kanyonlar

Şarm El Şeyh’i ziyaret edenlerin görmesi gereken yerler arasında şehrin biraz dışında yer alan Renkli Kanyonlar geliyor. Bir zamanlar suyun altında yer alan kanyon yaklaşık 800 metre uzunluğunda. Şehre 2 saat mesafede yer alan kanyonu ister rehber eşliğinde isterseniz de off-road araçlarla keşfedebilirsiniz.

Çöl Safari

Şarm El Şeyh’de deneyimlenmesi gereken bir diğer tecrübe ise şüphesiz çöl safarisi. ATV’ler ile çölün keyfini çıkarabilir; Bedevi çadırlarında geleneksel lezzetleri deneyimleyebilir ve yerel bir eğlence anlayışının parçası olabilirsiniz.

St.Catherine Manastırı
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh)
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) : St Catherine manastırı Hz Musa Dağı eteklerinde kurulmuştur. Dileyen dağa tırmanarak gün batımı seyredebilir.

Şarm El Şeyh’in 250 km dışında Musa Dağı eteklerinde yer alan St Catherine Manastırı, aktif olarak kullanılan tarihi ibadet yerlerinden biri.

Popüler Turlar

Endülüs Turu

Girit

Symi

Floransa

Madrid

En Son Yazılar

11
Cáceres’in Işığı, Büyüleyici Orta Çağ Şehri
05/01/2022
11
Eskapas, 27. World Travel Awards adayı
01/10/2020
11
Sea Kayaking Etkinlikleri
15/12/2019
11
Sinop Mantar Avı Yürüyüşü
05/12/2019
11
Melen Çayı’nda rafting yapmak
24/10/2019
error: Alert: Content is protected !!