Türkiye’nin en kuzeyindeki şehir olan ve Boztepe Yarımadası üzerinde konuşlanan Sinop, hem doğal bir liman olması hem de tarihi ve doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Antik çağlardan günümüze felsefeye yön veren isimlerden Diyojen’in de memleketi olan Sinop, Türkiye’nin 3 doğal limanından biri olma özelliğine de sahip. Bir çok tarihi güzelliklerinin yanında doğal güzellikleri de ünlü. 

Sinop İlinin en büyük dağları doğu-batı doğrultusunda Karadenize paralel bir şekilde uzanan İsfendiyar (Küre) dağlarıdır. Fazla yüksek olamayan bu dağ sırasının üzerinde yer yer yüksekliği 1500-1800 m. arasında değişen tepeler, doruklar vardır. 

Amacımız bu bölgede Nisan aylarında  bolca çıkan ve leziz bir mantar türü olan Mart Mantarı (Hygrophorus marzuolus ) ‘nı sizlere tanıtmak ve yine dünyanın en dereğli mantarlarından kabul edilen Kuzugöbeği (Morchella esculenta) mantarını toplamak.  

Ekim Ayı’nda ise yine çok değerli mantar türü olan İmparator Mantarı (Amanita caesarea) ,  ve Çörek Mantarı (Boletus edulis) toplayacağız.

Bir yandan güzel Karadeniz ilimiz Sinop’u ziyaret edip, diğer yandan mantar toplayacağız. 

Sinop gezilerimizde bize değerli bilim adamı Sinop Üniversitesi’nden Sayın Yakup Erdem(Phd) rehberlik edecektir. Yakup Erdem aynı zamanda Türkiye’nin en kapsamlı mantar kitabı olan ve 268 türün 1000’in üstünde fotografla anlatıldığı “Mantar Avcısının El Kitabı” nın da yazarıdır. 

Bu programlar da ilginizi çekebilir

× Whatsapp'dan mesaj atın bize