Sonbahar’da Belgrad Ormanları aynı zamanda Labada, Kocayemiş ve Melisa zamanı

Eskapas

Sonbahar’ın gelmesiyle birlikte kokinalar, kestaneler, kocayemişler, muşmulalar, ormanın kendine has çiğdemleri ve türlü türlü mantarlar ormanın etrafını sararken melisa, labada, karahindiba gibi yenebilir yabani ot ve bitkiler de başgöstermeye başladı.

Pazar günümüzü evde oturmak yerine Trifolium Mustafa ile Kuzey Istıranca Orman kuşağında yer alan Belgrad Ormanları’nda keyifli bir yürüşle değerlendirmeye ne dersiniz?

2 saat sürecek yürüyüşte muhtemelen toplayabileceğiniz görebileceğiniz bitkiler:

Labada Otu (Evelik) :  Karabuğdaygiller familyasından; dere kanarlarında ve sulak çayırlarda kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Kuzukulağının yakın akrabası olan labadanın ülkemizde yetişen 25 kadar türü vardır.  Efelik, develik, alabada ve labada gibi isimlerle bilinen evelik otu aynı ıspanak gibi toplanıp pişirilip ya da salata olarak tüketilen bir ot türüdür.

Koca Yemiş (Arbutus unedo): Koca yemiş, fundagiller familyasından meyveleri yenen bir çalı türü, aynı zamanda halk arasında dağ çileği, çilek ağacı (strawberry tree) gibi isimlerle de anılan koca yemiş esasında bildiğimiz çilekten oldukça farklı özelliklere sahip. İsim olarak benzerlik taşıması dışında, koca yemiş (Arbutus unedo) her mevsim yeşil kalabilen ve boyu 5-9 metreye kadar ulaşabilen bir çalının meyveleridir.

Melisa (Oğul Otu): Ballıbabagiller familyasından, boyu 20 ila 150 santimetre arasında değişen, otsu ama aynı zamanda çok yıllık bir bitki. Görüntüsüyle aynı aileden olduğu naneyi hatırlatsa da tadı limonumsudur. Bilimsel ismi “Melissa officinalis” olan bitki halk arasında da bu nedenle melissa ya da melisa otu, kokusu nedeniyle limon otu ya da kovan otu gibi isimlerle de anılabiliyor.

Oğul Otu – Melisa

Bu programlar da ilginizi çekebilir

Bir yorum yazın