|  Uçak & Otel  | Feribot  

Giriş

Kayıt Ol

Bir hesabın olduğunda, ödemelerini takip edebilir , favori listene ürün ekleyebilir ve tur sonrası görüşlerini paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı Adı*
Şifre*
Yeni Şifre (Tekrar)*
Adı*
Soyadı*
Doğum Tarihi*
Email*
Telefon*
Ülke*
* Bir hesap açmakla şirketimiz Mesafeli Turlar Satış Sözleşmesi ve Gizlilik Politikalarını kabul etmiş sayılacaksınız. Lütfen bu iki sözleşmeyi de okuyun.
Sonraki adıma geçmeden önce Mesafeli Turlar Satış Sözleşmesini okumanız ve kabul etmeniz gerekmektedir.

Mevcut üye misiniz?

Giriş

      |  Uçak & Otel  | Feribot  

Giriş

Kayıt Ol

Bir hesabın olduğunda, ödemelerini takip edebilir , favori listene ürün ekleyebilir ve tur sonrası görüşlerini paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı Adı*
Şifre*
Yeni Şifre (Tekrar)*
Adı*
Soyadı*
Doğum Tarihi*
Email*
Telefon*
Ülke*
* Bir hesap açmakla şirketimiz Mesafeli Turlar Satış Sözleşmesi ve Gizlilik Politikalarını kabul etmiş sayılacaksınız. Lütfen bu iki sözleşmeyi de okuyun.
Sonraki adıma geçmeden önce Mesafeli Turlar Satış Sözleşmesini okumanız ve kabul etmeniz gerekmektedir.

Mevcut üye misiniz?

Giriş

Kıymetli ve yarı kıymetli taşlar (Süs taşları) tarih öncesi çağlardan beri güzellik, zenginlik ve statü simgeleri olarak kullanılmışlardır. Günümüzde süs taşlarının bir kısmı, az da olsa sanayinde kullanılır. Kıymetli yarı kıymetli taşların tümünü kapsayan ve genel kabul görmüş net bir tanımlama yoktur. Buna rağmen bir malzemenin kıymetli-yarı kıymetli taş (süs taşı) sayılabilmesi için bazı temel kriterler vardır. Bunlar dayanıklılık, güzellik, nadirliktir.

  • Dayanıklılık; Bu kavram sertlik, kırılganlık, darbelere ve dış etkenlere dayanım gibi özelliklerle açıklanır.
  • Güzellik; Her ne kadar göreceli bir kavramsa da taşın temiz, şeffaf, çekici renkli ve işlenebilir boyutlarda olması gibi bazı özelliklerini içerir.
  • Nadirlik; Bir objeyi değerli kılan onun az rastlanır olmasıdır. Örneğin binlerce karatlık elmas üretimi içersinde sadece bir kaç yüz karatı pembe elmasdır. Dolayısıyla bir pembe elmasın değeri sıradan bir elmasın binlerce katıdır.AgatAmazonitBal Opal

Bu temel kriterlerin dışında taşınabilirlik, kesilebilme, parlatılabilme, ışık yansıtma, ışıkkırma, bünyesinde safsızlıklar içerme gibi bazı özelliklerde taşların değerlerini belirleyen ve artıran diğer unsurlardır. Kıymetli taşları, yarı kıymetli taşlardan ayıran kesin bir tanımlama yoktur. Yüzyıllardan bu yana sürüp gelen geleneğe uyularak elmas, zümrüt, safir ve yakut kıymetli taşlar kategorisinde, diğerleri yarı kıymetli taşlar kategorisinde yer alır. Bu dört kıymetli taş traşlandığında asil taş kategorisine dahil olur.

Yük. Jeofizik Mühendisi ve Gemolog Mehmet Akgül fosilleşmiş ağaç parçası çıkartırken.

Genel anlamda süs taşları denildiğinde doğal kökenli taşlar kastediliyorsa da, süs taşı kavramı bazı organik materyalleri (mercan, kehribar, inci gibi) ve gelişen teknolojinin bir sonucu olarak sentetik ve imitasyonları da içermektedir. Son senelerde laboratuarlarda üretilen süs taşlarının, dünya piyasasında giderek artan bir öneme sahip olmaya başladıkları gözlenmektedir.

Gemoloji ; Jeolojik terim olarak yer biliminin değerli ve yarı değerli taşlarla ilgilenen branşıdır. Değerli ve yarı değerli taşların oluşumunu, çıktığı yerleri, fiziksel ve kimyasal özelliklerini inceler. Amaç değerli taşları gerek ham, gerekse işlenmiş haliyle, üzerinde yıpratıcı ve zarar verici etki olmadan en doğru şekilde tanımlamaktır. Malzemeye maddi değer biçmek ise deneyime dayalı kişisel tercihtir. Bu nedenle taş kesimi (lapidary) ve mücevher imalatı ve pazarlaması (kuyumculuk) gemoloji ile çok yakından ilgilidir.

Ülkemiz değerli ve ender doğal taşlar konusunda da oldukça zengindir. Edirne ve Bursa’da çıkarılan olivin, magnezyum ve demir içeren, magma katmanında ilk kristalleşen yapının oluşturduğu bir silikat minerali tabakası. Parlak ve zeytin yeşili bir taş olan olivinin, doku bozulmasını önlediği düşünülüyor. İletişimi güçlendirdiği ve olumlu enerji yaymayı sağladığına inanılan olivinin, aynı zamanda iyimserlik aşıladığı ifade ediliyor.

Malatya’da son derece değerli bir doğal taş olan yakut çıkarılıyor. Kırmızı ve tonlarında elde edilen, bu rengi yapısındaki kromdan alan yakut, ayrıca çok sert ve işlenmesi zor taşlardan biri olarak da dikkati çekiyor. Bu bakımdan yakut işlemeler, oldukça değerli kabul ediliyor.

Yozgat’ta pembe turmalin taşı çıkarılıyor. Gökkuşağı taşı olarak da bilinen turmalin, farklı renklerde olabiliyor.
Uyum ve dengeyi temsil ettiği söylenen turmalin taşının pembe renkte olanının kadını, yeşil renkte olanının ise erkeği ve onların uyumlarını simgelediği düşünülüyor.

Aşk, sevgi, neşe ve keyfi simgeleyen rodonitin kırmızı renkleriyle İzmir civarında bulunması pek tesadufi değil.
Akıl ve mantık gücünü desteklediği, hafıza güçlendirmeyi sağladığı, gerginlik ve stresi uzaklaştırdığı söylenen Auqmarin taşı ise Manisa civarında bulunuyor. Aynı şekilde renkli kısımları ışığı geçiren, farklı pek çok renkte karşımıza çıkabilen agatın, uykusuzluk, karabasan, nazar gibi alanlarda iyi geldiğine ve şifa verdiğine inanılıyor. Ayrıca cesaret ve başarı kazandırdığı düşünülüyor.Agat Ankara’nın Çubuk ilçesinde çıkartılıyor. Bursa ve Kütahya Topaz, Eskişehir’de Opal, Erzurum’da Oltutaşı, Manyezit, Karadeniz Bölgesinde Malahit, Aydın Bölgesi Kuvars, Eskişehir ve Bolu’da Kalsedon, Bursa ve Eskişehir’de Jasper, Kırşehir, Bursa, Yozgat’da bolca Florit bulunabilir.

Uzmanımız eşliğinde Eskişehir, Istanbul Çatalca, Bursa, İzmir gibi bölgelerde bu değerli taşları arayıp bulacağız. Aynı zamanda taşları işleyerek, topladığınız taşı broş, yüzük veya kolye montürüne uygun taş kesimini yapacağız.

Jasper

PROGRAMLAR

İstanbul çevresinde olabildiği gibi hızlı tren veya uçak gibi ulaşımlarla günübirlik gidip gelebileceğimiz gibi bazı programlarda bir gece konaklama yapılabilmektedir.

REZERVASYON İÇİN

Lütfen buraya tıklayın.

Popüler Turlar

Endülüs Turu

Girit

Symi

Floransa

Madrid

En Son Yazılar

Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) Gezi Rehberi
14/06/2021
Eskapas, 27. World Travel Awards adayı
01/10/2020
Sea Kayaking Etkinlikleri
15/12/2019
Sinop Mantar Avı Yürüyüşü
05/12/2019
Melen Çayı’nda rafting yapmak
24/10/2019
error: Alert: Content is protected !!