Etkinlik süresi : 3.5 Saat

Hem doğada güzel bir yürüyüş yapalım hem de sağlığımıza yararlı olan bitki çaylarını toplamaya ne dersiniz? Üstelik Istanbul’da…Beyaz Hindiba, Atlas Sakız Ağacı tohumları, mercanköşk, kedi fesleğeni, Rezene, Sarı Kantaron ve çeşitleri, aş kekiği, nane, ada çayı, oğul / limon otu…

Uzman Biyolog Mustafa Keskin Hocamız eşliğinde (namı diğer Trifolium Mustafa) bu bitkileri bulmak için doğada iki saate yakın yürüyüş yapacağız, konuşacağız, öğreneceğiz.

Bu heyecanlı etkinliğimizde seni de aramızda görmek istiyoruz.

Etkinlik Bölgesi

Ömerli Havzası, Şile- Ağva . Size konum atılacaktır.

Hangi bitki çaylarını toplayabiliriz?

Cichorium inthybus (Beyaz Hindiba) : Bunun toprakaltı kısımları alınır, kurutulur, temizlenir, toz haline getirilir ve çay olarak tüketilir.

Origanum vugare (mercanköşk) :Tüm bitki toplanır. Özellikle gövdenin üst kesimi kullanılır. Yıkanıp tozundan arıtıldıktan sonra güneş görmeyen bir yerde kurutulur, demleme şeklinde çayı yapılır.

Pistachia atlantica (Atlas Sakız Ağacı) :Tohumları toplanır. Kurutulur, toz haline getirildikten sonra çayı yapılır.

Clinopodium nepeta (kedi fesleğeni) :Tüm bitki toplanır. Özellikle gövdenin üst kesimi kullanılır. Yıkanıp tozundan arıtıldıktan sonra güneş görmeyen bir yerde kurutulur, demleme şeklinde çayı yapılır.

Foeniculum vulgare (Rezene):Olgun tohumları toplanıp, kurulur. Demleme çay olarak kullanılır.

Hypericum perfoliatum(sarı kantaron) ve benzerleri:Tüm bitki toplanır. Özellikle gövdenin üst kesimi kullanılır. Yıkanıp tozundan arıtıldıktan sonra güneş görmeyen bir yerde kurutulur, demleme şeklinde çayı yapılır.

Thymus longicaulis (aş kekiği):Taze ya da kuru olarak kullanılabilir. Bunlar ayrıca baharat olarakta kullanılır.

Mentha türleri (Nane)Taze ya da kuru olarak çayı yapılabilir. Bunlar ayrıca baharat olarakta kullanılır.

Salvia türleri (ada çayı)Taze ya da kuru olarak çayı yapılabilir.

Melissa officinalis (Oğul/Limon Otu):Taze ya da kuru olarak çayı yapılabilir.

ÖNEMLİ NOT: Yanınızda mutlaka topladıklarınızı koymak ve eve götürmek için bir çanta getirin, yağmura karşı yağmurluk, yürüyüş ayakkabılarınızı da unutmayın, uzun pantolon (bazı otların yakıcı özellikleri olabilir), güneşli havalar için güneş kreminizi, su mataranızı unutmayın. Bu etkinlik aşırı yağmur yağmadığı zamanlarda da yapılmaktadır.

Program Akışı
Klasik bir “Bitki Çayı toplama “ Programımız mevsimlere göre İstanbul’a 1-1.5 saat mesafedeki farklı bölgelerde düzenlenebilir ve size katılımdan önce duyurulur ve lokasyon bilgisi Whatsapp’dan paylaşılır. Genel olarak saat 09:30 da küçük bir sohbet, çay,kahve ve simit gibi atıştırmalıklarla başlar. Sohbet ardından hep birlikte ormanlık ve kırlık bir arazide yaklaşık 2 saat boyunca yavaş ritimde yürür , ot ve bitki toplarız. Aynı zamanda bulduğumuz bitkilerin nasıl kurutulması gerektiği, sağlığııza yararları, mutfak ve diğer kullanım alanlarını da konuşuruz . Programımız saat 12:30 da biter.


“Bitki çayları” ile ilgili sorularınızı forum sayfalarında konu açarak yapabilirsiniz.

Daha ne duruyorsunuz? Şimdi bize katılın :)


Bu programlar da ilginizi çekebilir

× Whatsapp'dan mesaj atın bize