Yasemin ile Antalya Beydağları: Çiğdemler, İrisler ve Orkideler

Eskapas

2 Gün & 1 Gece – Bu Program sadece Mart aylarında yapılmaktadır

Bitki Uzmanımız Yasemin Konuralp, 20 yıl önce doğa, bitki ve çiçek sevgisiyle yola çıkıp Türkiye’nin en kapsamlı çalışmalarından birisini tamamlamış. Bu uzun yolculuk sonunda Türkiye’nin soğanlı bitkileri hakkında muazzam bir referans kitabı ortaya çıkmış. Bu etkinlikte, onunla birlikte Antalya Beydağı, Adrasan ve Phaselis civarında soğanlı bitkiler peşinde koşacağız.

Wild Flowers of Turkey I – Bulbous Plants
(Türkiye’nin Yaban Çiçekleri I: Soğanlı Bitkiler- Rehber Kitap)

Yurdumuzda yetişen 11466 bitki türü içinde en gösterişli olanları, soğanlı bitkilerdir ve süs bitkisi olarak uluslararası öneme sahip, ekonomik değeri yüksek bitkilerdir, ayrıca bazı cinsler halk hekimliğinde de iyileştirme amacıyla kullanılırlar.

Programın Önemli Noktaları

Sinan Değirmeni

Buradaki köy, yıkık değirmen ve tahıl ambarlarını görmek insana zamanda yolculuk yaptırıyor adeta. Köyün içi el değmemiş, oldukça eski tahıl depoları var. Bir de köyün içinden geçen bir dere olunca burada bir piknik elzem olacak. Bu Bölgede 1 saat Orman Yürüyüşü yapacağız

Bu bölgede ve İmecik Yaylası arasında bir çok noktada durarak şu çiçekleri arayacağız. Son birkaç yılda isimlendirilmiş yeni ve endemik olan bir çiğdem türü Crocus oreogenus, Antalya endemiği Crocus antalyensis (Antalya Çiğdemi), Crocus minutus, Cyclamen alpinum, Anemon blanda gibi ilkbahar soğanlı çiçekleri. İklime bağlı olarak  Adonis flammea(Kan Damlası), Androsace maxima(Tavuk Kursağı) gibi erken ilkbahar çiçekli bitkileri de görme ihtimali vardır.

İmecik Yaylası

Gıyaseddin Keyhüsrev’in Antalya’yı fethinden önce Toroslar’ı yurt tutan Yörüklerin, ilk yerleşim alanlarından birisidir İmecik Köyü ve Yaylası. Antalya Korkuteline bağlı küçük köyde yazları yayla şenlikleri de oluyor.

Adrasan

Adrasan civarında ilkbahar kıyı çiçeklerinden Tulipa orphanidae(Manisa Lalesi) , Fritillaria acmopetala (Dudul)  ve Serapias bergonii (İnce Sağırkulağı) gibi soğanlı bitkiler ve erken ilkbahar çiçekleri görebileceğiz.

Phaselis

Phaselis antik kenti yakınlarında ormanlık alanda Ophrys lyciensis, Orchis morio gibi birkaç salep türü görebileceğiz.

Not: Endemik yabani orkide türlerinin toplanması yasaktır. Sadece fotograflama , izleme amacıyla orada bulunduğumuzun unutulmaması gerekmektedir.

Ophrys-lyciensis (Çalı Salepi) – Fotograf Yasemin Konuralp

Bu programlar da ilginizi çekebilir

× Whatsapp'dan mesaj atın bize