|  Uçak & Otel  | Feribot  

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login

      |  Uçak & Otel  | Feribot  

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login
11


Bitki Uzmanımız Yasemin Konuralp, 20 yıl önce doğa, bitki ve çiçek sevgisiyle yola çıkıp Türkiye’nin en kapsamlı çalışmalarından birisine imza atmış. Bu uzun soluklu çalışma sonunda, Türkiye’nin soğanlı bitkileri hakkında muazzam bir referans kitabı ortaya çıkmış. 2 gün sürecek bu etkinlikte, onunla birlikte Batı Toroslar’dan başlayarak Salur Dağı, Altınyayla, Kızlar Sivrisi (3086) dağı eteklerindeki Avlan Bölgesi’ne kadar olan bölgede ters laleleri, muz kokulu sarı müşkürümleri, yüzlerce yıllık yıllık sedir ve ardıç ormanlarını göreceğiz.

Wild Flowers of Turkey I – Bulbous Plants
(Türkiye’nin Yaban Çiçekleri I: Soğanlı Bitkiler- Rehber Kitap)

Programın Önemli Noktaları

Toros Çiçeklerini tanıma etkinliğimiz bir çiçek toplama etkinliği değildir. Bitkileri tanıma, dokümante etme ve fotograflama etkinliğidir. Bu bitkilerden bir çoğu koruma altındadır , endemik olanlar ve ender olanlar vardır.

Dirmil – Altınyayla – Salur Dağı Bölgesi

Dirmil yaylası  antropojen bozkırların ve yer yer alpin çayırların görüldüğü bir özelliktedir. Dirmil dağları yüzlerce çeşit otsu bitkiyi barındıran bir özelliktedir. Belki botanik biliminin keşfini bekleyen onlarca tür vardır. Şu ana kadar Astragalus Dirmilensis (Dirmil Geveni) Cephalaria dirmilensis Gonocytisus dirmilensis ve Dirmil sümbülü tescillenmiştir.Toprak yapısının farklılığı,jeomorfolojik zenginlik, iklim, yükselti,bakı farklılığından dolayı bitki örtüsünde de geniş bir zenginlik mevcuttur.
Dağlardaki yükselti ve bakı farklılıklarından dolayı bitki örtüsü de çok  çeşitlilik göstermektedir. Özellikle Maşta yöresi gür bir bitki örtüsü ile kaplıdır.Burada tüm  iğne yapraklı ormanların yoğun olduğu, orman altı bitki örtüsünün  de zengin olduğunu belirtmek gerekir. Maşta ormanları içerisinde Toros Sediri geniş bir alanda yetişmektedir.

Nadir ve endemik soğanlı bitkilerimizden yeni keşfedilen Çiğdem türü- Crocus salurdagensis, Türkiye’nin en küçük ters lalesi –Fritillaria serpenticola,  sarı renge sahip tek Sümbül de denen muz kokulu  Müşkürüm türü Sarı Müşkürüm- Muscari macrocarpum görmeyi amaçladığımız soğanlı çiçekler arasında.

Kızlar Sivrisi – Avlan Gölü Bölgesi

Renkleri ve kokuları birbirine karıştıran, çok özel bir coğrafya bu…Bir taraf Batı Toroslar’ın en yüksek dağı olan Kızlar Sivrisi Dağı (3086m) , diğer taraf Çığlıkara Tabiat Koruma Alanı, ortasında ise Avlan Sedir ve Ardıç Ormanları ve Gölü. Gerekli izinlerin alınmasını takiben (Orman Bölge Müdürlüğü belli sebeplerden ötürü zaman zaman ziyaretçi girişini kapatabilmektedir bu durumda Akdağ Bölgesi ve Yeşil Göl tarafı ziyaret edilecektir.) Sedir Ormanı içinde uzun bir yürüyüş yapacağız. 800 yıllık Şah Ardıç’ı (Juniperus foetidissima) ziyaret edeceğiz.

Şah Ardıç

Cyclamen coum, Colchicum burttii Sedir ormanı altında görülen soğanlı bitkilerimizden.

Buz mavisi renginde Crocus baytopiorum, Beyaz renkli Crocus beydağlarensis orman üstü habitatlarda yetişen bu yöreye özgü endemik çiğdemler.

Mart Nisan Ayı – Toroslarla karşımıza çıkabilecek diğer bitkiler

Cyclamen: Yer somunu , Gagea: Sarıyıldız, Fritillaria: Ters lale, Muscari: Müşkürüm, Scilla: Sümbülcük, Galanthus: Kardelen, Anemone: Dağlalesi, Crocus: Çiğdem, Colchicum: Acıçiğdem, Gladiolu: Kılıçotu, Sternbergia: Karanergis, Iris: Süsen, Tulipa: Lale , Serapias: Sağırkulağı, Orchis: Salep, Ophrys: Arısalebi, Paeonia: Ayıgülü Veronica:Mavişot, Aubrieta: Obrizya, Alkanna: Havacivaotu, Aethionema: Kayagülü, Omphalodes: Süreyre, Cerasus: Kiraz, Glaucium: Çömlekçatlatan, Papaver: Gelincik, Arabis: Kazteresi, Erysimum: Zarifeotu, Campanula: Çançiçeği, Silene: Nakıl, Bartsia: Karaballıba , Onosma: Emzikotu


Popüler Turlar

Endülüs Turu

Girit

Symi

Floransa

Madrid

En Son Yazılar

11
Cáceres’in Işığı, Büyüleyici Orta Çağ Şehri
05/01/2022
11
Sharm El-Sheikh (Şarm El Şeyh) Gezi Rehberi
14/06/2021
11
Eskapas, 27. World Travel Awards adayı
01/10/2020
11
Sea Kayaking Etkinlikleri
15/12/2019
11
Sinop Mantar Avı Yürüyüşü
05/12/2019
error: Alert: Content is protected !!